آب هشجین شیرین می شود

سرپرست شرکت آب و فاضلاب شهری استان اردبیل گفت: شوری آب شرب مصرفی شهر هشجین مرکز بخش خورش رستم خلخال با اجرای عملیات اجرایی پروژه شیرین سازی برطرف می شود.

به گزارش خبرگزاری بسیج از اردبیل، یحیی سیف اللهی روز یکشنبه 7 بهمن در جلسه شورای اداری هشجین افزود: شوری آب این شهر که از منابع تامین کننده آبی و چاه‌های آب حاشیه رودخانه قزل اوزن تامین می‌شود، ناشی از شوری آب این رودخانه است که از معادن نمک واقع در منطقه مامان استان آذربایجان شرقی عبور می‌کند.

وی گفت: برای حل این مشکل تاکنون گزینه‌های مختلفی مورد مطالعه و ارزیابی قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه پیش از اجرای طرح آبرسانی از قزل اوزن آب هشجین از منابع آبی روستای سوسهاب تامین می‌شد، اظهار داشت: یکی از این گزینه‌ها انتقال دوباره آب به صورت ثقلی و با اصلاح شبکه فرسوده ۲۶ کیلومتری قبلی به شهر هشجین است که با اجرای این طرح و انتقال آب از این محل به شهر به هشجین به مدت هشت ماه در فصول غیر کشاورزی از سال است که این کار منجر به شیرین سازی آب مصرفی این شهر خواهد شد.

او همچنین از اجرای طرح اصلاح شبکه و تعویض خطوط لوله‌های خط انتقال آب از محل تاسیسات تامین آب در حاشیه رودخانه قزل اوزن به این شهر خبر داد و افزود: در حال حاضر ۴ هزار و ۳۸۳ متر از طول مسیر ۱۴ کیلومتری این خط اصلاح و تعویض شده و تعمیرات اساسی ایستگاه‌های پمپاژ مسیر خط انتقال نیز انجام گرفته است.

سیف اللهی اظهار کرد: برای اجرای طرح اصلاح شبکه تاکنون ۱۹ میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال هزینه شده و برای تکمیل آن نیز ۴۷ میلیارد ریال اعتبار جدید نیاز است.

او با بیان اینکه بخشی از لوله‌های مسیر انتقال آب قزل اوزن به هشجین پوسیده شده و نیاز به تعویض دارد، گفت: در صورت تامین اعتبار مورد نیاز کل مسیر نیاز به تعویض و بازسازی خط انتقال آب شرب این شهر نوسازی خواهد شد.

وی از پایان طرح مرحله مطالعات شبکه فاضلاب شهر هشجین خبر داد و افزود: مرحله دوم مطالعات این طرح نیز در دست اجرا بوده و با توجه به اجرای طرح‌های فاضلاب از اعتبارت ملی در صورت گشایش ردیف اعتباری ملی، عملیات اجرای طرح شبکه فاضلاب این شهر و نیز کلور مرکز بخش شاهرود خلخال آغاز خواهد شد.

وی از افتتاح چند طرح و پروژه اصلاح شبکه آبرسانی شهری و نیز توسعه شبکه فاضلاب شهری در دهه مبارک فجر امسال در شهرستان خلخال خبر داد و افزود: شرکت آب و فاضلاب شهری استان برای اجرای این طرح‌ها اعتباری بالغ بر ۲۸ میلیارد ریال هزینه کرده است.
خلخال در جنوب اردبیل قرار دارد.

منبع: ایرنا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *