رفتن به بالا

وب سایت اطلاع رسانی شهر هشجین

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷
  • الجمعة ۸ شوال ۱۴۳۹
  • 2018 Friday 22 June

نخستین جشنواره ملی عشایر شهرستان خلخال روز جمعه با حضور عشایری از استان های عشایر نشین کشورمان در ییلاق روستای لنبر برگزار شد. به گزارش وب سایت هشجین به نقل از ازناو: اولین جشنواره توانمندی عشایر شهرستان خلخال با همکاری کارگروه عشایر شهرستان خلخال ، اداره کل عشایری استان اردبیل و شورای اداری خلخال و […]

نخستین جشنواره ملی عشایر شهرستان خلخال روز جمعه با حضور عشایری از استان های عشایر نشین کشورمان در ییلاق روستای لنبر برگزار شد.

به گزارش وب سایت هشجین به نقل از ازناو: اولین جشنواره توانمندی عشایر شهرستان خلخال با همکاری کارگروه عشایر شهرستان خلخال ، اداره کل عشایری استان اردبیل و شورای اداری خلخال و عشایر ایل شاطرانلو خلخال در محل ییلاق زره مور شهرستان خلخال در روستای لنبر بخش مرکزی برگزار و شش استان شمالغرب کشور با حضور سیاه چادرهای عشایری خود به این جشنواره رونق بخشیدند.

عشایر ایل قاراپاپاخ از شهرستان نقده استان آذربایجان غربی ، عشایر آذربایجان شرقی ، عشایر ایل شاهسون از پارس آباد مغان و شهرستان گرمی استان اردبیل ، عشایر استان گیلان از شهرستان فومن و ، عشایر شهرستان طالش و مهمانانی از استان های البرز و قزوین در ای جشنواره حضور داشتند.

در این مراسم فریدون بابایی فرماندار خلخال در سخنانی عشایر غیرتمند را همیشه حامی نظام و حافظ مرز ها عنوان وگفت: بهترین ابزار اشتغال و تولید بهینه در دست عشایر بوده و عشایر این توانمندی را در خود دارند که در توسعه کشور و شهرستان نقش خود را با تولیدات ارگانیک عرض نمایند.

در این جشنواره فرماندار خلخال یکی از قابلیت های مهم عشایر را زحمات آنان در تولید مستمر عنوان و گفت: تولید محصولات دامی و لبنی عشایر با کیفیت مطلوب زبانزد عام وخاص بوده و عشایر شهرستان خلخال نیز که به عنوان یک جامعه با نام ایل شاطرانلو در بیش از 30 ییلاق شهرستان زندگی می کنند در تولیدات محصولات دامی و لبنی شهرستان خلخال نقش عمده دارند .

فرماندار خلخال یاد و خاطره شهید مدافع حرم شهید علی سیفی را گرامی داشت و یاد وخاطره شهدای عشایری استان اردبیل را گرامی داشت.

دکتر بشیر خالقی نماینده مردم خلخال وکوثر در این جشنواره ضمن تقدیر از حضور عشایر وظیفه شناس برای برگزاری بهتری این جشنواره زحمات آنان در تولید و دفاع از کشور یادآور و ایجاد امکانات بیشتر برای عشایر شهرستان خلخال و سایر جمعیت های عشایری ار خواستار شد.

در این جشنواره قادر هنرمند مدیر کل عشایری استان اردبیل نیز به تشریح وضعیت عشایر استان و تولیدات آنان و میزان بهرمندی جامعه از خدمات عشایر پرداخت و اولین هدف برگزاری این جشنواره را تحقق فرمان مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی عنوان وگفت: عشایر به عنوان پرچمداران اقتصاد مقاومتی در سراسر استان اردبیل در جهت تولید و اشتغال در حرکت هستند واز سن 4 سال تا 90 سال در هیچ جامعه عشایری استان اردبیل ما بیکار نداریم .

وی با تقدیر از فرمانداری و اداره عشایری شهرستان خلخال در برگزاری این جشنواره موفق برای اولین بار در سطح استان درشهرستان خلخال گفت: استقبال مردم امروز بی نظیر بود و مردم با جامعه سوم یعنی جامعه عشایری بعد از جمعیت شهری و جمعیت روستایی آشنا شدند و با خدمات آنان از نزدیک آشنا شدند.

یکی از بخش های جذاب این جشنواره حضور بیش از 50 تیرانداز به اهداف پروازی با حضور هیات تیراندازی اداره ورزش وجوانان شهرستان خلخال بو که خیل عظیم جمعیت جوانان و علاقمندان به تیراندازی در گوشه ای از محل برگزاری جشنواره دور هم جمع کرده بود.

بهرام نقی زاده رئیس هیات تیراندازی خلخال نیز در این جشنواره در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری ازناو خلخال نیز ضمن اشاره به استقبال گسترده مردم از ورزش تیراندازی به اهداف پروازی در این جشنواره گفت: در این جشنواره سعی شد تمامی قوانین اهداف پروازی با حضور تیراندازی رعایت و به نفرات برگزیده تندیس و لوح جشنواره توانمندی عشایر اهدا خواهد شد.

در گوشه دیگر این جشنواره بیش از 20 غرفه از محصولات عشایر از قبیل صنایع دستی ، غذاهای محلی عشایر ، محصولات لبنی ، تولیدات عسل و محصولات پشمی و دامی از قبیل جاجیم ها ، انواع لحاظ ها و رو انداز ها ، گلیم و زیرانداز ها در معرض دید علاقمندان حاضر در این جشنواره بود .

جامعه ورزشی خلخال نیز نقش مهمی در برگزار ی جشنواره داشتند و هیات موتورسواری با حضور در ای جشنواره به اجرای حرکات نمایشی در ییلاق زره مور پرداختند.

در یکصد متری فضای برگزاری جشنواره عده ای نیز با استفاده از فرصت پیش آمده حضور در این ییلاق زیبا سری به چشمه آب کلیه لنبر زدند وبا پرکردن کالن های آب سوغاتی مخصوص ییلاق زره مور را برای امورات درمانی به یادگار بردند.

همچنین گروه بازی های سنتی زویدوم و غرفه های محصولات سنتی ( جاجیم و گلیم و … ) هشجین و خورش رستم در این جشنواره حضور داشتند.

به گزارش ازناو ، حاضرین در جشنواره توانمندی عشایر شهرستان خلخال نیز با تقدیر از زحمات مسئولین اظهار داشتند برگزاری چنین جشنواره هایی در سطح استان موجب فروش محصولات عمده تولیدی عشایر و معرفی توانمندی آنها است که امروز 16 تیر ماه جشنواره توانمندی عشایر با فضایی مناسب و استقبال شایسته مردم و مهمانان از استان های دیگر با خوبی در حال برگزاری است.

جعفر فهیمی معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری اردبیل نیز در سخنانی ضمن تقدیر از حضور شایسته عشایر با غیرت استان اردبیل در این جشنواره در کنار سایر استان ها گفت: عشایر استان اردبیل در تمامی صحنه ها با خودباوری و علاقمندی به نظام ودولت در کنار مردم به زندگی خویش ادامه داده و با افتخار در دفاع از مرز ها این لیاقت را نشان داده اند و این جشنواره با هدف تقدیر از زحمات عشایر و معرفی این جامعه به عنوان جامعه ای پویا و سرزنده امروز در خلخال برگزار شده که استقبال بی نظیر مردم نشان از برگزاری شایسته این جشنواره است .

وی از زحمات فرماندار خلخال و دستگاه های اداری شهرستان خلخال در برگزاری ای جشنواره مهم فرهنگی و اقتصادی تقدیر کرد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

دردنامه خورش رستم

بنام خدا نماینده محترم جناب آقای دکتر بشیر خالقی ، مسئولین منطقه و استان شرح دردنامه خورش رستم فراموش شده به مرکزیت شهر هشجین پس از گذشت 38 سال از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی سخنی با نماینده محترم جناب آقای دکتر بشیر خالقی ، مسئولین منطقه و استان در حاشیه رودخانه خروشان قزل اوزن و مشرف به کوه آق داغ ، منطقه ای کوهستانی، بکر و سرشار از منابع خدادی بنام خورش رستم وجود دارد. اینجا مردمانی نجیب و بی ادعا و کم توقع با دلی پرخون (از بیعدالتی هایی که در حق این بخش فراموش شده صورت گرفته ) ولی صبور و تلاشگر و فداکار، روزگار رابه سختی وبا مشقت فراوان سپری می کنند . اکنون در اوائل شروع بکار دولت دوزادهم دولت تدبیر و امید ، منطقه خورش رستم خلخال هنوز هم از کمترین امکانات رفاهی وبهداشتی و ارتباطی بهره مند نگردیده است. این ملت مظلوم همان مردمانی که درراه انقلاب ، وطن و آزادی و دفاع مقدس صدها شهید و مجروح و اسیر تقدیم نمودند و علیرغم فقر و تهیدستی بدون کوچکترین توقعی کمکهای قابل توجهی به جبهه های جنگ نمودند. در زمان جنگ تحمیلی از ۱۱۵شهید در خورش رستم ( ۸۵ شهید فقط در شهرهشجین) و چندین جاویدالاثر تقدیم انقلاب شد و از ۷ نفر سردار شهید شهرستان خلخال۵ شهید خورش رستمی هستند. در عرصه علم و دانش و تداوم استقلال ملی به دنام هایی چون پرفسور مولایی ، دکتر گودرزصادقی ، دکتر توکلی، دکتر آقایی، دکتر مظفری، دکتر غفاری و مهندس عراقی ، مهندس رمضانی و… برمی خوریم . حال منطقه ای با چنین گذشت و فداکاری و دارای افراد فرهیخته و دانشمند و عقبه تاریخی به عنوان محروم ترین، مهاجرفرست ترین و گمنام ترین و نهایتا فراموش شده ترین منطقه استان اردبیل گردیده است بطوریکه از ۳۶هزار نفرجمعیت قبل از انقلاب، اکنون حدود ١٢ هزارنفر باقي مانده است .و این یک هشدار جدی برای مسئولین میباشد. مسایل و مشکلات این مناطق با مدیریت صحیح و با کمترین هزینه قابل حل میباشد ولی افسوس بدلیل ضعف و عدم انگیزه و تجربه کافی مدیران و مسئولین نه تنها مشکلی برطرف نمیشود بلکه روز به روز شاهد پسرفت منطقه و مهاجرت از منطقه به سوی شهرهای مرکزی و بزرگ و نهایتا با کاهش شدید جمعیت روبرو هستیم. پس ازگذشت 38 سال از پیروزی انقلاب اسلامی هشجین و روستاهای تابعه بخش خورشرستم نه آب آشامیدنی سالم دارد و نه ازراه ارتباطی  مناسب برخوردار هست نه امکانات اشتغال جوانان فراهم هست نه وضع  امکانات بهداشت و درمان مناسبی هست . هیچ گونه سرمایه گذاری دولتی در این منطقه انجام  نشده است تااز مهاجرت جوانان این منطقه جلوگیری شود. آمارهای قابل تاملی در این زمینه وجود داردکه در ذیل به چند نمونه بطور خلاصه اشاره می گردد. به امید اینکه با تدبیر نماینده محترم و با همکاری مسئولین اجرایی منطقه و استان ، در مدت نمایندگی شاهد رفع شدن مشکلات و تنگناهای زیر باشیم . 1 - راههای ارتباطی هرچند هشجین و خورشرستم مشکلات زیادی ...