رفتن به بالا

وب سایت اطلاع رسانی شهر هشجین

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷
  • الثلاثاء ۴ ربيع أول ۱۴۴۰
  • 2018 Tuesday 13 November

نماینده سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران از شناسایی رگه‌های معدنی طلا، آهن و مولیبدن در پهنه معدنی قزل اوزن خبر داد.به گزارش وب سایت هشجین به نقل از خبرنگار مهر، علی‌رضا جعفری راد بعدازظهر چهارشنبه در جلسه ستاد راهبردی و مدیریت اقتصاد مقاومتی اردبیل تصریح کرد: در این پهنه هزار و […]

نماینده سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران از شناسایی رگه‌های معدنی طلا، آهن و مولیبدن در پهنه معدنی قزل اوزن خبر داد.به گزارش وب سایت هشجین به نقل از خبرنگار مهر، علی‌رضا جعفری راد بعدازظهر چهارشنبه در جلسه ستاد راهبردی و مدیریت اقتصاد مقاومتی اردبیل تصریح کرد: در این پهنه هزار و ۴۶۳ کیلومترمربع در طارم- هشجین مطالعه شده است.

وی افزود: مطالعات نشان می‌دهد این پهنه مستعد اکتشاف عناصر فلزی از جمله طلا، آهن و مولیبدن است و در وضعیت فعلی بخش مطالعات و پی جوی به اتمام رسیده است.

نماینده سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران متذکر شد: با اتمام پی جوی، حفر هشت گمانه اکتشافی مدنظر است.

وی ابراز امیدواری کرد در منطقه کمر تا پایان شهریور ماه به صورت قطعی میزان ذخایر معادن مشخص شود.

جعفری راد متذکر شد: مشخص‌سازی سایر مناطق نیز به تدریج انجام می‌شود.

آغاز اکتشافات مس در باغروداغ

در این جلسه معاون فنی شرکت سرمایه‌گذاری توسعه صنایع و معادن کوثر نیز به انجام مطالعات این شرکت در پهنه باغروداغ اشاره کرد.

صادق طوبی با بیان اینکه مطالعات در ۹۰۰ کیلومترمربع انجام شده است، اضافه کرد: در پی مطالعات دو منطقه امیدبخش شمالی و جنوبی در مجموع ۱۱۸ کیلومترمربع مشخص شده است.

وی با اشاره به استعداد منطقه در وجود معادن مس اضافه کرد: با اتمام مطالعات ضروری است پروانه اکتشاف نیز صادر شود.

وی تأکید کرد: با توجه به تعبیه طرح اکتشافی بر اساس روش‌های استاندارد بین‌المللی زمان‌بندی یک ساله تا اردیبهشت ماه سال آینده برای اکتشاف این منطقه در نظر گرفته شده است.

 
 
 

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

دردنامه خورش رستم

بنام خدا نماینده محترم جناب آقای دکتر بشیر خالقی ، مسئولین منطقه و استان شرح دردنامه خورش رستم فراموش شده به مرکزیت شهر هشجین پس از گذشت 38 سال از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی سخنی با نماینده محترم جناب آقای دکتر بشیر خالقی ، مسئولین منطقه و استان در حاشیه رودخانه خروشان قزل اوزن و مشرف به کوه آق داغ ، منطقه ای کوهستانی، بکر و سرشار از منابع خدادی بنام خورش رستم وجود دارد. اینجا مردمانی نجیب و بی ادعا و کم توقع با دلی پرخون (از بیعدالتی هایی که در حق این بخش فراموش شده صورت گرفته ) ولی صبور و تلاشگر و فداکار، روزگار رابه سختی وبا مشقت فراوان سپری می کنند . اکنون در اوائل شروع بکار دولت دوزادهم دولت تدبیر و امید ، منطقه خورش رستم خلخال هنوز هم از کمترین امکانات رفاهی وبهداشتی و ارتباطی بهره مند نگردیده است. این ملت مظلوم همان مردمانی که درراه انقلاب ، وطن و آزادی و دفاع مقدس صدها شهید و مجروح و اسیر تقدیم نمودند و علیرغم فقر و تهیدستی بدون کوچکترین توقعی کمکهای قابل توجهی به جبهه های جنگ نمودند. در زمان جنگ تحمیلی از ۱۱۵شهید در خورش رستم ( ۸۵ شهید فقط در شهرهشجین) و چندین جاویدالاثر تقدیم انقلاب شد و از ۷ نفر سردار شهید شهرستان خلخال۵ شهید خورش رستمی هستند. در عرصه علم و دانش و تداوم استقلال ملی به دنام هایی چون پرفسور مولایی ، دکتر گودرزصادقی ، دکتر توکلی، دکتر آقایی، دکتر مظفری، دکتر غفاری و مهندس عراقی ، مهندس رمضانی و… برمی خوریم . حال منطقه ای با چنین گذشت و فداکاری و دارای افراد فرهیخته و دانشمند و عقبه تاریخی به عنوان محروم ترین، مهاجرفرست ترین و گمنام ترین و نهایتا فراموش شده ترین منطقه استان اردبیل گردیده است بطوریکه از ۳۶هزار نفرجمعیت قبل از انقلاب، اکنون حدود ١٢ هزارنفر باقي مانده است .و این یک هشدار جدی برای مسئولین میباشد. مسایل و مشکلات این مناطق با مدیریت صحیح و با کمترین هزینه قابل حل میباشد ولی افسوس بدلیل ضعف و عدم انگیزه و تجربه کافی مدیران و مسئولین نه تنها مشکلی برطرف نمیشود بلکه روز به روز شاهد پسرفت منطقه و مهاجرت از منطقه به سوی شهرهای مرکزی و بزرگ و نهایتا با کاهش شدید جمعیت روبرو هستیم. پس ازگذشت 38 سال از پیروزی انقلاب اسلامی هشجین و روستاهای تابعه بخش خورشرستم نه آب آشامیدنی سالم دارد و نه ازراه ارتباطی  مناسب برخوردار هست نه امکانات اشتغال جوانان فراهم هست نه وضع  امکانات بهداشت و درمان مناسبی هست . هیچ گونه سرمایه گذاری دولتی در این منطقه انجام  نشده است تااز مهاجرت جوانان این منطقه جلوگیری شود. آمارهای قابل تاملی در این زمینه وجود داردکه در ذیل به چند نمونه بطور خلاصه اشاره می گردد. به امید اینکه با تدبیر نماینده محترم و با همکاری مسئولین اجرایی منطقه و استان ، در مدت نمایندگی شاهد رفع شدن مشکلات و تنگناهای زیر باشیم . 1 - راههای ارتباطی هرچند هشجین و خورشرستم مشکلات زیادی ...