دومین جشنواره موسیقی «خلخال هوالاری» برگزار شد

به گزارش وب سایت شهر هشجین به نقل از خبرگزاری فارس از اردبیل، همزمان با فصل شکوفه‌ها در روستای برندق بخش خورش رستم شهرستان خلخال و ایام نوروز دومین جشنواره موسیقی «خلخال هوالاری» در مجموعه ورزشی روستای برندق خلخال برگزار شد.

در این جشنواره که بیش از 10 گروه موسیقی محلی و سنتی آذری زبان شهرستان خلخال و شهرستان‌های همجوار حضور داشتند برنامه شاد موسیقی «خلخال هوالاری» با استقبال گرم اهالی هشجین بخش خورش رستم ، خلخال و مردم مهمانواز روستای برندق یک نیم روز کامل برگزار شد.

این مراسم که به همت علاقمندان به موسیقی محلی و آذری و سنتی روستای برندق خلخال همه ساله در دهمین روز از فصل بهار برگزار می‌شود آوازهای سنتی با عنوان‌های شیروان، شکسته، پاییزا، دوبیت، ولی جانی از سوی عاشیقلارهای محلی به صورت زنده اجرا و در حضور مسؤولان شهرستان خلخال از گروه‌های برتر و زحمت کشان این مراسم با اهدا لوح سپاس تجلیل شد.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان خلخال با اشاره به فرهنگ مردم شهرستان خلخال و اهالی خونگرم روستای برندق گفت: در دومین سال استقبال مردم از این جشنواره به بیشترین حد خود رسید و این جشنواره به لحاظ اجرای سبک‌های عرفانی و با پرداخت به قصه‌ها و نقل‌های قدیمی از آداب و رسوم با بهترین نحو اجرا شد.

خرم اشرفی با تقدیر از زحمات برگزارکنندگان این جشنواره در ایجاد فضای شاد برای حضور خانواده‌ها در جشنواره «‌خلخال هوالاری» گفت: موسیقی‌های محلی سینه به سینه از هزاران سال قبل در تاریخ خلخال تکرار شده و این موسیقی زنده و بومی که با فرهنگ ما عجین شده به مراتب زیباتر و بهتر از موسیقی‌های غربی بوده و بهترین خصوصیات موسیقی‌های محلی با عنوان «‌خلخال هوالاری» شناسایی فضای موسیقی و به نوعی انتقال این هویت فرهنگی در حوزه موسیقی به نسل‌های نو است.

دراین مراسم دهیار روستای برندق از مجریان برنامه «‌خلخال هوالاری» نیز در مصاحبه با خبرنگار فارس در روستای برندق خورش رستم خلخال گفت: به اهداف مهمی در دومین جشنواره صابر رضایی دست یافتیم که از مهمترین آنها شناساندن ظرفیت و پتانسیل قابلیت روستا، معرفی محصولات ارگانیک و تولیدی این روستا، ایجاد شور و نشاط در مردم و جوانان و جلوگیری از گرایش به فرهنگ غربی، احیای سنت‌های قدیمی، معرفی جاذبه‌های توریستی و گردشگری روستا بود.

صابر رضایی از حضور فرماندار و بخشداران شهرستان خلخال و کارکنان و روسای ادارات در این جشنواره تقدیر کرد.

اجرای سرود ملی کشورمان توسط گروه سرود روستای برندق، سینی گردانی جهیزیه عروس و تکم گردانی از دیگر برنامه‌های اجرا شده  در این مراسم بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *