واقع گرایی اساس عکاسی مستند اجتماعی است‎

هنر عکاسى در میان هنرهاى کاربردى از ظرافت، دقت و اهمیت خاصى برخوردار است. میتوان گفت عکاسی هنر نقاشی کردن با نور است.
هنر عکاسى در میان هنرهاى کاربردى از ظرافت، دقت و اهمیت خاصى برخوردار است. میتوان گفت عکاسی هنر نقاشی کردن با نوراست. عکاسی دارای 3 جنبه علمی، صنعتی و هنری است؛ به عنوان یک پدیده علمی متولد شد، به شکل یک صنعت گسترش یافت و به عنوان هنر تثبیت شد.
این هنر در میان مردم علاقهمندان زیادی دارد و این علاقه برخیها را تا سطح حرفه ای سوق میدهد. یکی از عکاسان حرفه ای استان از توابع شهرستان خلخال است. این هنرمند عکاس سال 93 برگزیده دومین « هشجین » متولد 1360 در شهر « احمد زعفری هشجین » جشنواره سراسری قابهای بهشتی در تهران شده و مقامها و جوایز دیگر نیز در این سالها به دست آورده است. برای آشنایی بیشتر با این هنرمند پای صحبتهای وی نشستیم.این گفت و گو را در ادامه بخوانید:
از چه زمانی عکاسی را شروع کرده اید؟
هشجین که ضمیمه « آق داغ شهر » از کودکی عکاسی را دوست داشتم اما شروع فعالیت حرفه ای را از سال 1390 با با فعالیت در نشریه روزنامه ابتکار بود آغاز کردم و با حمایتهای مادی و معنوی مدیر مسئول نشریه توانستم استعدادهایم را در زمینه عکاسی نشان و پرورش دهم و به علایق و آرزوهای دوران کودکی ام برسم.
چه حسی شما را به عکاسی علاقهمند میکرد؟
اگر اغراق نباشد میتوانم بگویم این علاقه مادرزادی بوده است. دوست داشتم هر صحنهای را که میدیدم ثبت کنم. این علاقه به ماندگار کردن مشاهدات و بعدها با ایجاد زمینهها و امکانات لازم شکوفا شد و توانستم با تجربه و کمک اساتید استعدادهای خود را در این زمینه پرورش دهم.
در مورد سبک عکاسی خودتان بگویید.
من بیشتر سبک عکاسی مستند اجتماعی را دوست دارم. چون میخواهم واقعیت حاکم بر جامعه را به تصویر بکشم. برای این منظور سعی میکنم با مردم بیشتر در ارتباط باشم و حتی بتوانم با آنها ارتباط صمیمی و نزدیکی برقرار و اعتماد آنان را جلب کنم.
به نظر شما رکن اصلی عکاسی مستند چیست؟
رکن اصلی عکاسی مستند همان انعکاس واقعیت است. پس عکاس نباید برای خلق عکسهای مستند از فنون و ابزار تاریکخانه ای یا از عکاس معروف « ادوارد وستون » نرمافزارهای ادیت عکس استفاده کند. چون این یک نوع خیانت به جامعه بشری محسوب میشود. به قول مهمترین نکته حائز اهمیت در این سبک وجود عنصر انسانی در عکس است. پس «. راه رسیدن به عکاسی از طریق واقعگرایی است » جهان یک عکاس مستند اجتماعی برای اینکه در کارش موفق باشد باید با این عنصر همیشه در تعامل باشد. برای این کار نیاز است که عکاس مستند اجتماعی به مطالعه روانشناسی و جامعه شناسی هم بپردازد تا بهتر بتواند جامعه و آدمهایی که در آن زندگی میکنند را در عکس هایش نشان دهد.
شما را علاوه بر عکاس مستند اجتماعی به عنوان عکاس عاشورایی میشناسند. در مورد ویژگیهای عکس عاشورایی هم کمی توضیحدهید.
من بیشتر با عکسهای عاشورایی که گرفتم به جامعه عکاسی معرفی شدم و بیشتر عکسهای عاشورایی که کار کردم از شهرخودم هشجین و خلخال است. همیشه دوست داشتم صحنه عزاداری مردم هشجین و خلخال که در ایران زبانزد عام و خاص است را به تصویر بکشم تا این آیین عزاداری که نشان دهنده ارادت و علاقه مردم به سیدالشهدا(ع) است برای همیشه در قاب زمان جاودان بماند. البته 2 که در ثبت عکسهای عاشورایی خیلی شناخته و استاد من هستند « مجید خالقی مقدم » و « جاوید خدمتی » تن از عکاسان مطرح خلخال در معرفی آیین عزاداری خلخال بسیار سهم دارند.
جایگاه عکاسی در شهرستان خلخال و استان چطور است؟
استان اردبیل عکاسان مطرح زیادی دارد و سطح عکاسی در استان از لحاظ کیفی و کمی بالاست. چنان که شاهد برگزاری نمایشگاههای شخصی مختلفی در زمینههای گوناگون عکاسی در استان هستیم. شهرستان خلخال نیز از این قاعده مستثنا نیست و عکاسان دارای مقام ملی و بینالمللی زیادی در این شهرستان داریم. اگر حرف ناگفته ای دارید بیان کنید.
از اینکه روزنامه همشهری اردبیل به هنرمندان در نقاط مختلف استان اهمیت میدهد و به انعکاس حرفهای آنان میپردازد تشکر میکنم. امید آن را دارم بتوانم خالصانه ترین فعالیتهایم را در جهت کمک به مجموعه همشهری ارائه کنم.

« احمد زعفری » عناوین و موفقیتهای
-راهیابی یک اثر به دومین دوسالانه عکس فرهنگ اقوام ایرانی(چلعکس)ایلام دره شهر 1392
-برگزیده دومین جشنواره سراسری قابهای بهشتی-تهران 1393
-راهیابی یک اثر به مسابقه عکس نهمین جشنواره ملی آش ایرانی-زنجان 1393
-راهیابی یک اثر به نخستین سوگواره عکس سرخ وسیاه به رنگ عشق-تهران 1393
-جزو عکاسان برگزیده نخستین سوگواره غیر رقابتی و سراسری عکس عاشورایی کیش 1393
-راهیابی 2 اثر به سومین سوگواره عاشورایی عکس هیات- قم 1393
-کسب مقام اول سومین جشنواره سراسری قابهای بهشتی-تهران 1394
-کسب مقام دوم سومین سوگواره ملی عکس نگاه سرخ-گرگان 1394
-کسب مقام اول سومین جشنواره دوسالانه عکس بسیج- نیر 1394
-کسب مقام اول ششمین سوگواره عکس عاشورایی حزب موتلفه-تهران 1394
-راهیافته به سوگواره عکس امروز عاشورا-انزلی 1394
-راهیافته به سوگواره عکس کل ارض کربلا-شبکه افق 1394
-راهیافته به سوگواره ملی عکس عاشورایی بیرق-ساری 1394
-راهیافته به سوگواره عکس سرخ و سیاه به رنگ عشق-تهران 1394
-کسب مقام دوم عکس عاشورایی حدیث عشق- مشگین شهر- 1393
-کسب مقام سوم عکس مستند بهارانه- خلخال 1392
-کسب مقام اول عکس عاشورایی – خلخال 1392
-راهیابی 6 اثر به نخستین جشنواره شهر من- مشگین شهر 1393

نویسنده: مهدی ویسانیان خلخال- خبرنگار همشهری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *