رفتن به بالا

وب سایت اطلاع رسانی شهر هشجین

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷
  • الأحد ۱۰ صفر ۱۴۴۰
  • 2018 Sunday 21 October

گفت و گو با محمد یعقوب یوسفی هشجین، معاونت حقوقی شرکت سرمایه گذاری شالکه شاندرمن کیش : هفته نامه آوای اردبیل: شرکت سرمایه گذاری شالکه شاندرمن کیش، پروژه کارخانه سیمان خلخال را احیاء می‌کند. مدیران ارشد این شرکت از توان بالای این مجموعه، برای سرمایه‌گذاری در صنعت سیمان سخن می‌گویند و معتقدند که این کارخانه با […]

گفت و گو با محمد یعقوب یوسفی هشجین، معاونت حقوقی شرکت سرمایه گذاری شالکه شاندرمن کیش :

هفته نامه آوای اردبیل:

Ava

شرکت سرمایه گذاری شالکه شاندرمن کیش، پروژه کارخانه سیمان خلخال را احیاء می‌کند. مدیران ارشد این شرکت از توان بالای این مجموعه، برای سرمایه‌گذاری در صنعت سیمان سخن می‌گویند و معتقدند که این کارخانه با برنامه ریزی های انجام شده احیاء و به بهره برداری خواهد رسید.

«محمد یعقوب یوسفی هشجین»، معاونت حقوقی شرکت سرمایه گذاری شالکه شاندرمن کیش، در این باره می‌‌گوید: «هیأت مدیره شرکت در هفته آینده، برای بازدید از وضعیت و محل ایجاد کارخانه سیمان، به خلخال سفر می‌کنند و در آینده‌ای نزدیک، عملیات اجرایی احداث کارخانه سیمان خلخال، آغاز خواهد شد.» به گفته یوسفی، ورود شرکت سرمایه گذاری شالکه شاندرمن کیش، به این حوزه به صورت مشارکتی خواهد بود.

وی افزود: «شرکت به صورت مشارکتی وارد کار می‌شود و پروسه احداث کارخانه، با مشارکت فاینانس های خارجی، از جمله کره و چین، انجام خواهد شد.»

یوسفی که خود از اهالی خلخال و متولد هشجین است معتقد است: «این کارخانه را می‌توان در ردیف مگاپروژه‌هایی تعریف کرد که باعث توسعه پایدار خلخال خواهد شد. پیش بینی می‌شود کارخانه در پایان فاز اول، بالغ بر۵۰۰ نفر و همچنین در پایان فازهای دوم و سوم، حدود ۱۰۰۰ نفر به صورت مستقیم اشتغال ایجاد نماید. و این اقدام، گام بزرگی در رفع مشکلات بیکاری با بهره‌مندی از تخصص نیروهای تحصیلکرده خلخال است.»

 

قصه پر غصه سیمان خلخال :

 کارخانه سیمان خلخال قصه درازی دارد. سال ۱۳۶۶ بود که مرحوم سید مطهر کاظمی، نماینده وقت خلخال، از آغاز مطالعه احداث این کارخانه خبر داد. سه سال بعد و در شهریور ماه ۱۳۶۹ بود که کارخانه کلنگ‌زنی شد.  چهار سال پیش، از منابع مسئول اخباری مبنی بر اجرایی شدن فاز اول پروژه، شنیده شد. اما در واقع، بعلت مشکلات پیمانکار قبلی، پروژه سیمان خلخال، بر روی کاغذ ماند. و در آستانه ۲۲ سالگی، پروژه عظیم سیمان خلخال، کماکان متوقف است.

زمانی هم گفته شد که آذری‌ها برای سرمایه گذاری در کارخانه سیمان خلخال تمایل دارند. اما هنوز دودی از کوره کارخانه بر نمی‌خیزد و گرد سیمان، چهره کارگرانش را رنگین نمی‌کند.

 

آروزهای جوانی :

همه وقتی جوان بودیم آرزوهایی در سر داشتیم. اینکه اگر روزی مسئولیتی در این شهر و کشور عهده‌دار شویم و فرصتی برای تحقق آروزهایمان باشد، کارهای بزرگی را برای منطقه و شهرمان انجام دهیم. محمد یعقوب یوسفی هشجین، از این گونه افراد است. او وقتی که به سمت معاونت حقوقی شرکت سرمایه گذاری شالکه شاندرمن کیش منصوب شد، این شرکت را برای سرمایه گذاری در پروژه سیمان خلخال ترغیب کرد.

یوسفی می‌گوید: «متأسفانه در بیست و پنج سال گذشته، اقدامات صورت گرفته در خصوص به نتیجه رسیدن کارخانه سیمان خلخال منتج به نتیجه مطلوب نبوده است. با توجه به مسئولیت و اعتباری که در این شرکت در اختیار داشتم، مذاکراتی با مدیر عامل محترم و تیم اقتصادی این شرکت صورت گرفت که خوشبختانه منجر به ورود این شرکت به حوزه سرمایه گذاری در کارخانه سیمان خلخال شد. این شرکت از توانایی بالایی در حوزه اقتصادی و اجرایی برخوردار است و همکاری‌های خوبی هم با شرکت‌های سرمایه گذاری خارجی دارد. پس از موافقت اولیه شرکت در این خصوص، از طرف شرکت پیگیری امور را به عهده گرفتم. تا کنون مکاتبات اداری و امورات مرتبط انجام شده و کار در طی مراحل نهایی و آماده اجرایی شدن است.»

یوسفی به آینده کارخانه سیمان با سرمایه گذاری شرکت سرمایه گذاری شالکه شاندرمن کیش، بسیار خوش بین است و می‌گوید: «وضعیت اقتصادی شرکت مشخص و روشن است. ما منتظر خلع ید پیمانکار قبلی هستیم و به زودی زود شرکت ما، وارد فاز اجرایی می شود. پیش‌بینی می‌شود با محاسبات اولیه صورت گرفته، این کارخانه تا پنج سال آینده به به اتمام رسیده و آماده بهره برداری خواهد شد.»

با جذب بیش از ۵۰۰ نیروی کار مستقیم در پایان فاز اول و ۱۰۰۰ نفر در پایان فاز دوم و سوم، قدم مؤثری در حوزه اشتغال زایی برداشته خواهد شد. شرکت سرمایه گذاری شالکه شاندرمن کیش، در نظر دارد که اکثر نیروها و منابع انسانی را با اولویت بومی جذب کند. که این امر در توسعه اقتصادی و اشتغال پایدار شهرستان خلخال، بسیار حائز اهمیت است.

به گفته یوسفی، محصولات کارخانه شامل سیمان رنگی، سفید و خاکستری است که علاوه بر فروش و مصرف داخلی، قرار است سهم مهمی از صادرات را نیز بخود اختصاص دهد.

 

روزهای روشن برای خلخال:

 خلخال از لحاظ سرمایه گذاری و جذب آن، شهرستان موفقی نیست. معاونت حقوقی شرکت سرمایه گذاری شالکه شاندر من کیش، معتقد است که باید زیرساخت‌های اقتصادی و فرهنگی برای توسعه پایدار و آینده روشن این شهر، تعریف شود. به گفته وی خلخال تا قبل از احداث جاده سرچم، در بن بست مواصلاتی قرار داشت. به خاطر عدم وجود جاده مناسب و مسیر مواصلاتی در خلخال، تا پیش از این کمتر سرمایه‌گذاری برای ورود به این شهر تمایل داشته است.

یوسفی بر این باور است: «سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در بخش‌های مختلف، گره از توسعه و روکود این شهر می‌گشاید. یکی از زیرساخت های توسعه هر شهر راهها و مراکز ارتباطی است؛ ما اگر بتوانیم شرکت‌های خصوصی را برای سرمایه‌گذاری در حوزه راه‌های ارتباطی خلخال جذب کنیم، توسعه در خلخال سریع‌تر اتفاق خواهد افتاد.»

محمد یعقوب یوسفی کیست؟

محمد یعقوب یوسفی هشجین، متولد سال ۱۳۴۹ در بخش خورش رستم  هشجین متولد شده و در دانشسرای مقدماتی تربیت معلم شهید رجایی خلخال، تحصیل کرده است. ۱۶ ساله بود که به عنوان بسیجی به جبهه اعزام و در دو عملیات کربلای چهار و پنج شرکت و در کربلای پنج از چند ناحیه مورد اصابت تیر و ترکش قرار گرفت. بعد از بازگشت از جبهه،  دوباره به دانشسرا برگشت. دروس چهارساله دبیرستان را در دوسال به اتمام رساند. آموزگار جوان هشجینی در سال ۱۳۷۱ برای ادامه تحصیل به تهران رفت. در دارالفنون تهران، در رشته عربی تحصیل کرد. اما علاقه‌اش به حقوق و وکالت او را به رشته حقوق سوق داد. بعد از اتمام دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد در رشته حقوق، در آزمون وکالت شرکت کرده و موفق به اخذ پروانه وکالت از کانون وکلای دادگستری گردید. از سال ۱۳۸۱ بعنوان وکیل پایه یک دادگستری در تهران مشغول به انجام وظیفه شد. و این روزها با عنوان، معاونت حقوقی شرکت سرمایه گذاری شالکه شاندرمن کیش، مشغول کار است.

یوسفی می‌گوید که از کودکی رویای توسعه خلخال را در سر داشته است. از هر فرصتی هم برای خدمت به این هدفش بهره گرفته است. می‌گوید در سال ۱۳۸۳ با همراهی جمعی از مسئولین محلی هشجین و معتمدین شهر، طوماری تهیه کردیم که بر آن اساس بخش خورش رستم به شهرستان تبدیل می‌شد. یوسفی می‌گوید که طومار را به وزیر وقت کشور رساندم. با وزیر کشور هم وقت ملاقات گرفته شد که معتمدین و مسئولین شهر حضور داشته باشند. از آنجایی که من هیچ مسئولیتی در شهر نداشتم و هماهنگ کننده امور بودم، ادامه کار به مسئولین شهر محول شد، تا پیگیری ها توسط مسئولین شهرصورت گیرد. گام اول برداشته شد اما این روزها هشجین با شهرستان شدن فاصله دارد. چند روستا در چند سال اخیر که جزو بخش خورش‌رستم بودند از این بخش منفک شدند، اما اگر بحث جغرافیایی و مساحت را مد نظر داشته باشیم شهرستان شدن اش چندان هم بعید نیست. این امر پیگیری و اهتمام خاصی را می‌طلبد.

اخبار مرتبط

نظرات

  • منوچهرشریفی هشجین says:

    زنده باد جناب اقای یوسفی زحماتی که برای خلخال وخورشرتم و در جهت ایجاد اشتغال زایی میکشید سپاسگذاری میکنم امیدوارم قدر زحمات جنابعالی رابدانیم ازخداوند بزرگ ارزوی سلامتی برای شما خواستارم خدمتی که برای منطقه میکنید ماکه نمیتوانیم جبران کنیم اجرتان با اقا امام حسین سالار وسرور تمام ازاد مردان :علی مدد

ارسال دیدگاه

یادداشت ویژه

دردنامه خورش رستم

بنام خدا نماینده محترم جناب آقای دکتر بشیر خالقی ، مسئولین منطقه و استان شرح دردنامه خورش رستم فراموش شده به مرکزیت شهر هشجین پس از گذشت 38 سال از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی سخنی با نماینده محترم جناب آقای دکتر بشیر خالقی ، مسئولین منطقه و استان در حاشیه رودخانه خروشان قزل اوزن و مشرف به کوه آق داغ ، منطقه ای کوهستانی، بکر و سرشار از منابع خدادی بنام خورش رستم وجود دارد. اینجا مردمانی نجیب و بی ادعا و کم توقع با دلی پرخون (از بیعدالتی هایی که در حق این بخش فراموش شده صورت گرفته ) ولی صبور و تلاشگر و فداکار، روزگار رابه سختی وبا مشقت فراوان سپری می کنند . اکنون در اوائل شروع بکار دولت دوزادهم دولت تدبیر و امید ، منطقه خورش رستم خلخال هنوز هم از کمترین امکانات رفاهی وبهداشتی و ارتباطی بهره مند نگردیده است. این ملت مظلوم همان مردمانی که درراه انقلاب ، وطن و آزادی و دفاع مقدس صدها شهید و مجروح و اسیر تقدیم نمودند و علیرغم فقر و تهیدستی بدون کوچکترین توقعی کمکهای قابل توجهی به جبهه های جنگ نمودند. در زمان جنگ تحمیلی از ۱۱۵شهید در خورش رستم ( ۸۵ شهید فقط در شهرهشجین) و چندین جاویدالاثر تقدیم انقلاب شد و از ۷ نفر سردار شهید شهرستان خلخال۵ شهید خورش رستمی هستند. در عرصه علم و دانش و تداوم استقلال ملی به دنام هایی چون پرفسور مولایی ، دکتر گودرزصادقی ، دکتر توکلی، دکتر آقایی، دکتر مظفری، دکتر غفاری و مهندس عراقی ، مهندس رمضانی و… برمی خوریم . حال منطقه ای با چنین گذشت و فداکاری و دارای افراد فرهیخته و دانشمند و عقبه تاریخی به عنوان محروم ترین، مهاجرفرست ترین و گمنام ترین و نهایتا فراموش شده ترین منطقه استان اردبیل گردیده است بطوریکه از ۳۶هزار نفرجمعیت قبل از انقلاب، اکنون حدود ١٢ هزارنفر باقي مانده است .و این یک هشدار جدی برای مسئولین میباشد. مسایل و مشکلات این مناطق با مدیریت صحیح و با کمترین هزینه قابل حل میباشد ولی افسوس بدلیل ضعف و عدم انگیزه و تجربه کافی مدیران و مسئولین نه تنها مشکلی برطرف نمیشود بلکه روز به روز شاهد پسرفت منطقه و مهاجرت از منطقه به سوی شهرهای مرکزی و بزرگ و نهایتا با کاهش شدید جمعیت روبرو هستیم. پس ازگذشت 38 سال از پیروزی انقلاب اسلامی هشجین و روستاهای تابعه بخش خورشرستم نه آب آشامیدنی سالم دارد و نه ازراه ارتباطی  مناسب برخوردار هست نه امکانات اشتغال جوانان فراهم هست نه وضع  امکانات بهداشت و درمان مناسبی هست . هیچ گونه سرمایه گذاری دولتی در این منطقه انجام  نشده است تااز مهاجرت جوانان این منطقه جلوگیری شود. آمارهای قابل تاملی در این زمینه وجود داردکه در ذیل به چند نمونه بطور خلاصه اشاره می گردد. به امید اینکه با تدبیر نماینده محترم و با همکاری مسئولین اجرایی منطقه و استان ، در مدت نمایندگی شاهد رفع شدن مشکلات و تنگناهای زیر باشیم . 1 - راههای ارتباطی هرچند هشجین و خورشرستم مشکلات زیادی ...