رفتن به بالا

وب سایت اطلاع رسانی شهر هشجین

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۹ ربيع ثاني ۱۴۴۰
 • 2018 Tuesday 18 December
 • چهار شنبه 14 نوامبر 2012 - 21:50
 • کد خبر : 128
 • مشاهده : 1140 بازدید
 • پیام ها
 • چاپ خبر : نامه ی یک همشهری به آقای دکتر جعفری

جناب آقاي دكتر جعفري خلخال ديار مردان بزرگي است .از محمد باقر خلخالي شاعر سده12و13خالق اثر گرانسنگ ثعلبيه و ناصردفتر روايي بنيانگذار نخستين  دبستان در خلخال و بسيج خلخالي شاعر و نامزد جايزه نوبل و استاد فرهيخته زبان وادبيات فارسي ،شادروان دكتر حسن احمدي گيوي و ده ها نفر از بزرگان ايران از خلخال برخواسته […]

جناب آقاي دكتر جعفري

خلخال ديار مردان بزرگي است .از محمد باقر خلخالي شاعر سده12و13خالق اثر گرانسنگ ثعلبيه و ناصردفتر روايي بنيانگذار نخستين  دبستان در خلخال و بسيج خلخالي شاعر و نامزد جايزه نوبل و استاد فرهيخته زبان وادبيات فارسي ،شادروان دكتر حسن احمدي گيوي و ده ها نفر از بزرگان ايران از خلخال برخواسته اند .

در كمال تاسف محروميتهاي زيادي بر اين ديار حاكم بوده است . همانگونه كه مي دانيد يكي از راههاي توسعه اين ديار بيرون رفتن آن از انزوا است .خلخال ميتواند بوسيله امكانات استان مجاورش با دنيا ارتباط تجاري گسترده برقرار نمايد. پيشنهاد بنده پي گيري احداث و در واقع احياي بندر تاريخي آلالان اسالم در ساحل بحر خزر است. اين بندر مي تواند به روش B O Tتوسط مثلا كشور گرجستان، ارمنستان و ترکیه که ارتباط با کشورهای حاشیه خزر برای آنها اهمیت دارد صورت گیرد. با اتصال جادهاي مناسب و با تونلهاي لازم از سه راه خلخال به روستاي ناو و از آنجا به اندبيل و خلخال فاصله زماني اين راه به حدود 40 دقيقه كاهش يافته و خلخال ميتواند اين مسير را از طريق جاده سرچم به بزرگراه زنجان -تبريز متصل كند و خلخال در آنصورت تبديل به چهارراه استراتژيك مبادلات كالا خواهد شد.  صادرات سنگ-سيمان -كاشي-دام ومحصولات دامي-محصولات باغي و كشاورزي  و واردات انواع چوب الات و نراد و آهن و ساير موارد خصوصا كالاهاي سرمايه اي موجب ايجاد رونق اقتصادي خواهد شد. مثلا احداث كارخانه هاي مدرن آجر و كاشي و سفال زمينه هاي بزرگي براي اشتغال است و بازار پرجمعيت گيلان و اردبيل و استانهاي اطراف و حتي جمهوري هاي همسايه خزر را پوشش و موجب رونق اشتغال مي شوند. جناب دكتر اميدوارم نامتان در تاريخ خلخال با تحولات بنيادين در اين مرز و بوم تاريخي با مردماني سختكوش و مومن گره بخورد. اينجانب نيز بعنوان خدمتگزاري كوچك آماده هرگونه خدمت در حد وسع و توان ناقابل خود در جهت توسعه تالش و خلخال سرزمينهاي پدري و مادري ام هستم.

با احترام :دوستدارتان – چنگيز شكوري -كارشناس ارشد ژئوپلتيك – شاغل درفرمانداري بندر انزلي و روزنامه نگار 09112841496

 

 

اخبار مرتبط

نظرات

 • سلام همشهري تالشم . واقعا نظر خيلي خوبي بود انشائالله جنابان نمايندگان گيلان و خلخال و استانهاي ديگر كه سود ميبرند در پيگيري موضوع همت و توجه كنند .

 • سلام دستتان درد نكند هشتجين دات كام

 • مولانا خوشحال- says:

  امروزه ارتباطات حرف اول را ميزند واقعا بايد براي رفع انزواي خلخال و توسعه آن فكري كرد و گامهاي مهمي برداشت . يا علي

 • محمد از تهران says:

  اين پيشنهاد بسيار جالب و قابل توجه است اگر اجرايي شود گام بزرگي است كه دكتر جعفري بر خواهد داشت و براي توسعه ضروري است .

 • دوست عزیز چه دلیلی داره کامنت بنده رو حذف کردید. حرف من حرف دل میلیونها اذری زبان و مسلمان است که از جنایات و ادم کشی ارمنیان خون به دل دارن اخرین موردش همین چند سال قبل تو خوجالی اتفاق افتاد و نتیجه اش اشغال ناجوانمردانه قره باغ و بقیه خاک اذربایحان است. اگه جنابعالی اطلاع ندارین قره باغ در فرهنگ فولکلور اذربایجان جا دارد و هنوز بنده نواهای اذربایجان در وصف قره باغ رو خوب به خاطر دارم (ای قیز گزمه ارالی کونلوم سندن یارالی گوزلره حیرانام قارا باغین مارالی). حالا جنابعالی دایه مهربانتر از مادر برای ارمنیها شدی به خودت مربوطه حداقل حرف دل ما رو سانسور نکن.

 • دوست عزيز كه در مورد ارمنستان و قره باغ نوشته ايد . ما با ارمنستان همسايه ايم و با آذربايجان هم همسايه و هم همكيش و هم داراي اشتراكات فرهنگي هستيم . همانطوريكه دولت ما و مردم ما تجاوز به خاك آذربايجان را رسما محكوم نموده اند و ما هم از اين بابت ناراحت هستيم . اما در دنياي امروز ارتباط ميان همسايگان كشورمان امري طبيعي است و بايد در راستاي منافع ملي كشور از آن بهره برد .همانگونه كه در مسير ترانزيت شمال – جنوب از آذربايجان استفاده مي كنيم . اما بحث اقتصاد و توسعه را نبايد با مسائل احساسي و نژادي قاطي كرد . من باشخصه اميدوارم مناطق اشغالي اذري ازاد گردند و آوارگان به وطن خود برگردند و صلح و ثبات در قفقاز ساري و جاري شود .اما پيشنهاد اين نويسنده هم جالب توجه و مفيد به حال ما خواهد بود . ضمن اينكه داشتن منافع مشترك شايد اهرم فشاري باشد براي آزادي مناطق اشغالي !در هر حال مباحث مستقل هستند .

 • جناب خلخالی که داری خلط مبحث می کنی اذربایجان عین خاک ماست تو لازم نیست برای ما نرخ تعیین کنی معلومه از کدوم قماش ادما هستی. ارمنستان دشمن اذربایجانه و حرفهای مزورانه تو فقط ادمو عصبی می کنه. لازم نیست جنابعالی سنگ اذربایجانو به سینه بزنی.

 • جناب اقاي rock
  دولت آذربايجان مستقل است و دولت ما اين كشور را برسميت شناخته و هم اكنون امنيت و توسعه آن براي ما مهم است .كشتار خوجالي ؛فيضولي و آوارگي هزاران آذري مسلمان درد مشترك بشريت است .هم سازمان ملل و هم ايران وهم انسانهاي آزاده اين مسئله را محكوم كرده اند .شما افراطي برخورد ميكنيد .دولت باكو هم در رابطه با اسراييل منافع خودش را در نظر ميگيرد و به مشكل ما و جهان اسلام توجهي ندارد ! حفظ منافع ملي ايران حق طبيعي هر شهروند است و علايق اقتصادي ما با تركيه يا ارمنستان و ساير همسايگان دخلي به ديگران ندارد . ضمن اينكه اين مسئله دليل بر حقانيت اشغالگر و تاييد اشغالگري نيست و خلط مبحث نمي باشد و من از قماش آدمهاي باوجدان و طالب صلح و عزت ايران اسلامي هستم و عصبانيت شما ممكن است در اثر يكجانبه نگري و تعصب افراطي حادث شده باشد وگرنه منهم يك نظر دادم كه اين پيشنهاد در راستاي ايجاد اشتغال و رفع بيكاري و توسعه مفيد است .ضمن اينكه تا جايي كه من اين نويسنده را ميشناسم ايشان يك شاعر آذري هستند و پيشنهادشان در راستاي مخا لفت يا موافقت نيست بلكه هدفشان توسعه زادگاه خودش بوده است ومنهم تاييد ميكنم

 • با سلام به مدير محترم سايت و ارزوي سلامتي
  دوستان خواهشا بحث را به حواشي نبريد . هم تركها براي ارتباط با كشورهاي حاشيه خزر و هم آذريها براي ترانزيت با نخجوان و تركيه و..هم ارمنيها ميتوانندبراي اينكار سرمايه گذاري كنند و هم دولت ويا بخش خصوصي ميتواند سرمايه گذاري نمايد . در اين پيشنهاد بحث تجاوز ارمنستان و غيره مطرح نيست . اما براي يادآوري بنده شخصا تجاوز واشغالگري را از جانب هركس كه باشد محكوم مينمايم . دولت ما و مجامع بين المللي هم رسما اشغال 20درصد خاك جمهوري آذربايجان را محكوم كرده اند .انشائالله كه به مصالحه مطلوب برسندو هر كس به حق خود واصل شود و همه منطقه در دوستي و همگرايي همسايگان خوبي براي هم و كشورمان باشند .اما احداث اين بندر يكي از راهكارهاي پيشنهادي است و نظرات كارشناسانه ميتواند به پروسه توسعه منطقه ما ياري رساند .پيروز و سرافراز باشيد .

 • اين بندر ميتواند توسط تركيه هم اجرا شود و كشورهاي مديترانه و بالكان و نخجوان را به كشورهاي اطراف خزر وصل كند .واقعا عاليست .

ارسال دیدگاه

یادداشت ویژه

دردنامه خورش رستم

بنام خدا نماینده محترم جناب آقای دکتر بشیر خالقی ، مسئولین منطقه و استان شرح دردنامه خورش رستم فراموش شده به مرکزیت شهر هشجین پس از گذشت 38 سال از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی سخنی با نماینده محترم جناب آقای دکتر بشیر خالقی ، مسئولین منطقه و استان در حاشیه رودخانه خروشان قزل اوزن و مشرف به کوه آق داغ ، منطقه ای کوهستانی، بکر و سرشار از منابع خدادی بنام خورش رستم وجود دارد. اینجا مردمانی نجیب و بی ادعا و کم توقع با دلی پرخون (از بیعدالتی هایی که در حق این بخش فراموش شده صورت گرفته ) ولی صبور و تلاشگر و فداکار، روزگار رابه سختی وبا مشقت فراوان سپری می کنند . اکنون در اوائل شروع بکار دولت دوزادهم دولت تدبیر و امید ، منطقه خورش رستم خلخال هنوز هم از کمترین امکانات رفاهی وبهداشتی و ارتباطی بهره مند نگردیده است. این ملت مظلوم همان مردمانی که درراه انقلاب ، وطن و آزادی و دفاع مقدس صدها شهید و مجروح و اسیر تقدیم نمودند و علیرغم فقر و تهیدستی بدون کوچکترین توقعی کمکهای قابل توجهی به جبهه های جنگ نمودند. در زمان جنگ تحمیلی از ۱۱۵شهید در خورش رستم ( ۸۵ شهید فقط در شهرهشجین) و چندین جاویدالاثر تقدیم انقلاب شد و از ۷ نفر سردار شهید شهرستان خلخال۵ شهید خورش رستمی هستند. در عرصه علم و دانش و تداوم استقلال ملی به دنام هایی چون پرفسور مولایی ، دکتر گودرزصادقی ، دکتر توکلی، دکتر آقایی، دکتر مظفری، دکتر غفاری و مهندس عراقی ، مهندس رمضانی و… برمی خوریم . حال منطقه ای با چنین گذشت و فداکاری و دارای افراد فرهیخته و دانشمند و عقبه تاریخی به عنوان محروم ترین، مهاجرفرست ترین و گمنام ترین و نهایتا فراموش شده ترین منطقه استان اردبیل گردیده است بطوریکه از ۳۶هزار نفرجمعیت قبل از انقلاب، اکنون حدود ١٢ هزارنفر باقي مانده است .و این یک هشدار جدی برای مسئولین میباشد. مسایل و مشکلات این مناطق با مدیریت صحیح و با کمترین هزینه قابل حل میباشد ولی افسوس بدلیل ضعف و عدم انگیزه و تجربه کافی مدیران و مسئولین نه تنها مشکلی برطرف نمیشود بلکه روز به روز شاهد پسرفت منطقه و مهاجرت از منطقه به سوی شهرهای مرکزی و بزرگ و نهایتا با کاهش شدید جمعیت روبرو هستیم. پس ازگذشت 38 سال از پیروزی انقلاب اسلامی هشجین و روستاهای تابعه بخش خورشرستم نه آب آشامیدنی سالم دارد و نه ازراه ارتباطی  مناسب برخوردار هست نه امکانات اشتغال جوانان فراهم هست نه وضع  امکانات بهداشت و درمان مناسبی هست . هیچ گونه سرمایه گذاری دولتی در این منطقه انجام  نشده است تااز مهاجرت جوانان این منطقه جلوگیری شود. آمارهای قابل تاملی در این زمینه وجود داردکه در ذیل به چند نمونه بطور خلاصه اشاره می گردد. به امید اینکه با تدبیر نماینده محترم و با همکاری مسئولین اجرایی منطقه و استان ، در مدت نمایندگی شاهد رفع شدن مشکلات و تنگناهای زیر باشیم . 1 - راههای ارتباطی هرچند هشجین و خورشرستم مشکلات زیادی ...