نامه ی یک همشهری به آقای دکتر جعفری

جناب آقاي دكتر جعفري

خلخال ديار مردان بزرگي است .از محمد باقر خلخالي شاعر سده12و13خالق اثر گرانسنگ ثعلبيه و ناصردفتر روايي بنيانگذار نخستين  دبستان در خلخال و بسيج خلخالي شاعر و نامزد جايزه نوبل و استاد فرهيخته زبان وادبيات فارسي ،شادروان دكتر حسن احمدي گيوي و ده ها نفر از بزرگان ايران از خلخال برخواسته اند .

در كمال تاسف محروميتهاي زيادي بر اين ديار حاكم بوده است . همانگونه كه مي دانيد يكي از راههاي توسعه اين ديار بيرون رفتن آن از انزوا است .خلخال ميتواند بوسيله امكانات استان مجاورش با دنيا ارتباط تجاري گسترده برقرار نمايد. پيشنهاد بنده پي گيري احداث و در واقع احياي بندر تاريخي آلالان اسالم در ساحل بحر خزر است. اين بندر مي تواند به روش B O Tتوسط مثلا كشور گرجستان، ارمنستان و ترکیه که ارتباط با کشورهای حاشیه خزر برای آنها اهمیت دارد صورت گیرد. با اتصال جادهاي مناسب و با تونلهاي لازم از سه راه خلخال به روستاي ناو و از آنجا به اندبيل و خلخال فاصله زماني اين راه به حدود 40 دقيقه كاهش يافته و خلخال ميتواند اين مسير را از طريق جاده سرچم به بزرگراه زنجان -تبريز متصل كند و خلخال در آنصورت تبديل به چهارراه استراتژيك مبادلات كالا خواهد شد.  صادرات سنگ-سيمان -كاشي-دام ومحصولات دامي-محصولات باغي و كشاورزي  و واردات انواع چوب الات و نراد و آهن و ساير موارد خصوصا كالاهاي سرمايه اي موجب ايجاد رونق اقتصادي خواهد شد. مثلا احداث كارخانه هاي مدرن آجر و كاشي و سفال زمينه هاي بزرگي براي اشتغال است و بازار پرجمعيت گيلان و اردبيل و استانهاي اطراف و حتي جمهوري هاي همسايه خزر را پوشش و موجب رونق اشتغال مي شوند. جناب دكتر اميدوارم نامتان در تاريخ خلخال با تحولات بنيادين در اين مرز و بوم تاريخي با مردماني سختكوش و مومن گره بخورد. اينجانب نيز بعنوان خدمتگزاري كوچك آماده هرگونه خدمت در حد وسع و توان ناقابل خود در جهت توسعه تالش و خلخال سرزمينهاي پدري و مادري ام هستم.

با احترام :دوستدارتان – چنگيز شكوري -كارشناس ارشد ژئوپلتيك – شاغل درفرمانداري بندر انزلي و روزنامه نگار 09112841496

 

 

10 دنبال این می گردید “نامه ی یک همشهری به آقای دکتر جعفری

 1. سلام همشهري تالشم . واقعا نظر خيلي خوبي بود انشائالله جنابان نمايندگان گيلان و خلخال و استانهاي ديگر كه سود ميبرند در پيگيري موضوع همت و توجه كنند .

 2. امروزه ارتباطات حرف اول را ميزند واقعا بايد براي رفع انزواي خلخال و توسعه آن فكري كرد و گامهاي مهمي برداشت . يا علي

 3. اين پيشنهاد بسيار جالب و قابل توجه است اگر اجرايي شود گام بزرگي است كه دكتر جعفري بر خواهد داشت و براي توسعه ضروري است .

 4. دوست عزیز چه دلیلی داره کامنت بنده رو حذف کردید. حرف من حرف دل میلیونها اذری زبان و مسلمان است که از جنایات و ادم کشی ارمنیان خون به دل دارن اخرین موردش همین چند سال قبل تو خوجالی اتفاق افتاد و نتیجه اش اشغال ناجوانمردانه قره باغ و بقیه خاک اذربایحان است. اگه جنابعالی اطلاع ندارین قره باغ در فرهنگ فولکلور اذربایجان جا دارد و هنوز بنده نواهای اذربایجان در وصف قره باغ رو خوب به خاطر دارم (ای قیز گزمه ارالی کونلوم سندن یارالی گوزلره حیرانام قارا باغین مارالی). حالا جنابعالی دایه مهربانتر از مادر برای ارمنیها شدی به خودت مربوطه حداقل حرف دل ما رو سانسور نکن.

 5. دوست عزيز كه در مورد ارمنستان و قره باغ نوشته ايد . ما با ارمنستان همسايه ايم و با آذربايجان هم همسايه و هم همكيش و هم داراي اشتراكات فرهنگي هستيم . همانطوريكه دولت ما و مردم ما تجاوز به خاك آذربايجان را رسما محكوم نموده اند و ما هم از اين بابت ناراحت هستيم . اما در دنياي امروز ارتباط ميان همسايگان كشورمان امري طبيعي است و بايد در راستاي منافع ملي كشور از آن بهره برد .همانگونه كه در مسير ترانزيت شمال – جنوب از آذربايجان استفاده مي كنيم . اما بحث اقتصاد و توسعه را نبايد با مسائل احساسي و نژادي قاطي كرد . من باشخصه اميدوارم مناطق اشغالي اذري ازاد گردند و آوارگان به وطن خود برگردند و صلح و ثبات در قفقاز ساري و جاري شود .اما پيشنهاد اين نويسنده هم جالب توجه و مفيد به حال ما خواهد بود . ضمن اينكه داشتن منافع مشترك شايد اهرم فشاري باشد براي آزادي مناطق اشغالي !در هر حال مباحث مستقل هستند .

 6. جناب خلخالی که داری خلط مبحث می کنی اذربایجان عین خاک ماست تو لازم نیست برای ما نرخ تعیین کنی معلومه از کدوم قماش ادما هستی. ارمنستان دشمن اذربایجانه و حرفهای مزورانه تو فقط ادمو عصبی می کنه. لازم نیست جنابعالی سنگ اذربایجانو به سینه بزنی.

 7. جناب اقاي rock
  دولت آذربايجان مستقل است و دولت ما اين كشور را برسميت شناخته و هم اكنون امنيت و توسعه آن براي ما مهم است .كشتار خوجالي ؛فيضولي و آوارگي هزاران آذري مسلمان درد مشترك بشريت است .هم سازمان ملل و هم ايران وهم انسانهاي آزاده اين مسئله را محكوم كرده اند .شما افراطي برخورد ميكنيد .دولت باكو هم در رابطه با اسراييل منافع خودش را در نظر ميگيرد و به مشكل ما و جهان اسلام توجهي ندارد ! حفظ منافع ملي ايران حق طبيعي هر شهروند است و علايق اقتصادي ما با تركيه يا ارمنستان و ساير همسايگان دخلي به ديگران ندارد . ضمن اينكه اين مسئله دليل بر حقانيت اشغالگر و تاييد اشغالگري نيست و خلط مبحث نمي باشد و من از قماش آدمهاي باوجدان و طالب صلح و عزت ايران اسلامي هستم و عصبانيت شما ممكن است در اثر يكجانبه نگري و تعصب افراطي حادث شده باشد وگرنه منهم يك نظر دادم كه اين پيشنهاد در راستاي ايجاد اشتغال و رفع بيكاري و توسعه مفيد است .ضمن اينكه تا جايي كه من اين نويسنده را ميشناسم ايشان يك شاعر آذري هستند و پيشنهادشان در راستاي مخا لفت يا موافقت نيست بلكه هدفشان توسعه زادگاه خودش بوده است ومنهم تاييد ميكنم

 8. با سلام به مدير محترم سايت و ارزوي سلامتي
  دوستان خواهشا بحث را به حواشي نبريد . هم تركها براي ارتباط با كشورهاي حاشيه خزر و هم آذريها براي ترانزيت با نخجوان و تركيه و..هم ارمنيها ميتوانندبراي اينكار سرمايه گذاري كنند و هم دولت ويا بخش خصوصي ميتواند سرمايه گذاري نمايد . در اين پيشنهاد بحث تجاوز ارمنستان و غيره مطرح نيست . اما براي يادآوري بنده شخصا تجاوز واشغالگري را از جانب هركس كه باشد محكوم مينمايم . دولت ما و مجامع بين المللي هم رسما اشغال 20درصد خاك جمهوري آذربايجان را محكوم كرده اند .انشائالله كه به مصالحه مطلوب برسندو هر كس به حق خود واصل شود و همه منطقه در دوستي و همگرايي همسايگان خوبي براي هم و كشورمان باشند .اما احداث اين بندر يكي از راهكارهاي پيشنهادي است و نظرات كارشناسانه ميتواند به پروسه توسعه منطقه ما ياري رساند .پيروز و سرافراز باشيد .

 9. اين بندر ميتواند توسط تركيه هم اجرا شود و كشورهاي مديترانه و بالكان و نخجوان را به كشورهاي اطراف خزر وصل كند .واقعا عاليست .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *