تولید 260 تُن توت در نمهیل + تصاویر

روستای نمهیل در بخش خورش رستم خلخال در فصل بهار خواستگاه میوه های بهاری از جمله توت است.

به گزارش ازناو به نقل از خبر شبکه اردبیل ( خبرنگار، بهروز عظیمی) ، فصل بهار در بخش خورش رستم و روستاهای آن همواره خواستگاه میوه‌های بهاری از جمله توت وا نجیر است.

اولین محصول گرمسیری توت در شمالغرب کشور در جنوب استان اردبیل در روستای نمهیل بخش خورش رستم شهرستان خلخال در کنار سواحل زیبای قزل اوزن برداشت می شود.

ارتفاع زیر 1000 تا 800 متر در روستاهای بخش خورش رستم باعث شده که میوه‌های سردرختی و نوبرانه مثل توت و زرد آلو و انجیر و انگور و انار به وفور در منطقه یافت شود.

در اواخر اردیبهشت خانواده های نمهیلی کار برداشت توت را از سر می گیرند و سالانه بیش از 260 تن توت از باغات نمهیل خورش رستم برداشت می شود که این روستا را به عنوان قطب کشاورزی جنوب استان اردبیل تبدیل کرده است.

محصول برداشت شده از باغات روستای نمهیل و برندق پس از برداشت و بسته بندی به استان‌های تهران، البرز ،آذربایجان های غربی و شرقی، اردبیل، گیلان، زنجان، مازندران و قزوین به بازارهای مصرف می رسد و از لحاظ تنوع محصول و کیفیت آن از نوع مرغوب می باشد.

برداشت توت در روستای نمهیل خورش رستم از توابع شهرستان خلخال تا دهم خرداد ماه ادامه خواهد داشت که کشاورزان پس از آن میوه انجیر و زردآلو را نیز به بازارهای مصرف خواهند رساند و در اوایل تیرماه نیز انار شیرین نمهیل به بازار خواهد آمد

میوه توت به لحاظ دارا بودن ویتامین های خاص در درمان امراض و بیماری قند نیز موثر بوده و افراد مسن برای ثابت نگه داشتن قند خون و جلوگیری از افزایش آن در کنار مصرف چای به جای شیرینی و قند همواره از توت خشک استفاده می کنند.

میوه توت علاوه بر استفاده روزانه در سبد غذایی خانوار پس از پخت به صورت دوشاب ( شربت توت) در کنار سایر غذاها و سبزیجات نیز به عنوان یک چاشنی پرارزش و گرانبها استفاده می شود. ( دوشاب به زبان ترکی به شربت توت گفته می شود که پس از تمیزکردن توت و هنر کدبانوهای نمهیلی و پخت آن به شربتی گوارا تبدیل می شود)

شغل بیشتر اهالی روستای نمهیل کشاورزی و باغداری بوده که در سال 1393 این کشاورزان متحمل خسارات فراوانی در حوزه میوه‌های سردرختی شدند که انشالله امسال با عنایت خداوند محصولات آسیبی ندیده و مردم شهرستان خلخال و استان های همجوار از نعمات خدادادی بیشتر بهره خواهند برد.

به گزارش ازناو میوه توت در شهرستان خلخال فقط در روستای نمهیل و چند روستای خورش رستم یافت می شود که انحصار برداشت عمده این محصول در روستای نمهیل هشجین است و در سایر مناطق خلخال این محصول رویشی ندارد.

باغات زیبا و طبیعت گردشگری روستای نمهیل منتظر قدوم شما هموطنان است برای دیدن این زیبایی ها در برنامه‌ریزیهای سفر حتما بخش خورش رستم خلخال در اولویت سفر قرار دهید.

در سفر به روستای نمهیل خورش رستم در دیدار با خانواده ها و کشاورزان کسی را در این ماه از سال بیکار ندیدیم و در کنار تلاش مردان خانواده و زنان نمهیلی هم پا به پای مردان در باغات مشغول برداشت محصول توت بودند.

همچنین برداشت محصول توت با سایر میوه ها فرق کرده و به علت کوچک بودن میوه های درخت توت باید پارچه ای به اندازه دو برابر درخت به صورت مربعی توسط زنان روستا دوخته می شود که هنگام برداشت در زیر ردخت توسط چند نفر نگه داشته می شود و چند نفر نیز با تکان شاخه های درخت این محصول را برداشت می نمایند.

به گزارش خبرنگار ازناو، آغاز برداشت میوه توت در روستای نمهیل باعث شده که روزانه بیش از 300 نفر به صورت مستقیم اشتغال یافته و 500 نفر نیز به صورت غیر مستقیم و فصلی به فعالیت‌های فروش و حمل و بازاریابی مشغول باشند.

در گزارش‌های ارسالی خبرگزاری‌ها در روزهای گذشته از برداشت توت از روستای نمهیل خورش رستم این محصول به اسم شهر خلخال درج شده بود که به دلیل سردسیر بودن شهر خلخال امکان رویش این محصول در خود شهر خلخال و بخش مرکزی وجود ندارد و لازم است اصحاب رسانه و خبرنگاران با در نظرگرفتن استعدادها و ظرفیت‌های هر منطقه اخبار محصولات تولیدی و کشاورزی را به اسم همان منطقه انعکاس دهند و نه به اسم سایر مناطق، امیدواریم دوستان اخلاق رسانه ای رعایت کنند.

تصاویری زیبا از برداشت توت در روستای نمهیل خورش رستم را نظاره گر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *