رفتن به بالا

وب سایت اطلاع رسانی شهر هشجین

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷
  • الثلاثاء ۴ ربيع أول ۱۴۴۰
  • 2018 Tuesday 13 November

روستای نمهیل در بخش خورش رستم خلخال در فصل بهار خواستگاه میوه های بهاری از جمله توت است. به گزارش ازناو به نقل از خبر شبکه اردبیل ( خبرنگار، بهروز عظیمی) ، فصل بهار در بخش خورش رستم و روستاهای آن همواره خواستگاه میوه‌های بهاری از جمله توت وا نجیر است. اولین محصول گرمسیری توت […]

روستای نمهیل در بخش خورش رستم خلخال در فصل بهار خواستگاه میوه های بهاری از جمله توت است.

به گزارش ازناو به نقل از خبر شبکه اردبیل ( خبرنگار، بهروز عظیمی) ، فصل بهار در بخش خورش رستم و روستاهای آن همواره خواستگاه میوه‌های بهاری از جمله توت وا نجیر است.

اولین محصول گرمسیری توت در شمالغرب کشور در جنوب استان اردبیل در روستای نمهیل بخش خورش رستم شهرستان خلخال در کنار سواحل زیبای قزل اوزن برداشت می شود.

ارتفاع زیر 1000 تا 800 متر در روستاهای بخش خورش رستم باعث شده که میوه‌های سردرختی و نوبرانه مثل توت و زرد آلو و انجیر و انگور و انار به وفور در منطقه یافت شود.

در اواخر اردیبهشت خانواده های نمهیلی کار برداشت توت را از سر می گیرند و سالانه بیش از 260 تن توت از باغات نمهیل خورش رستم برداشت می شود که این روستا را به عنوان قطب کشاورزی جنوب استان اردبیل تبدیل کرده است.

محصول برداشت شده از باغات روستای نمهیل و برندق پس از برداشت و بسته بندی به استان‌های تهران، البرز ،آذربایجان های غربی و شرقی، اردبیل، گیلان، زنجان، مازندران و قزوین به بازارهای مصرف می رسد و از لحاظ تنوع محصول و کیفیت آن از نوع مرغوب می باشد.

برداشت توت در روستای نمهیل خورش رستم از توابع شهرستان خلخال تا دهم خرداد ماه ادامه خواهد داشت که کشاورزان پس از آن میوه انجیر و زردآلو را نیز به بازارهای مصرف خواهند رساند و در اوایل تیرماه نیز انار شیرین نمهیل به بازار خواهد آمد

میوه توت به لحاظ دارا بودن ویتامین های خاص در درمان امراض و بیماری قند نیز موثر بوده و افراد مسن برای ثابت نگه داشتن قند خون و جلوگیری از افزایش آن در کنار مصرف چای به جای شیرینی و قند همواره از توت خشک استفاده می کنند.

میوه توت علاوه بر استفاده روزانه در سبد غذایی خانوار پس از پخت به صورت دوشاب ( شربت توت) در کنار سایر غذاها و سبزیجات نیز به عنوان یک چاشنی پرارزش و گرانبها استفاده می شود. ( دوشاب به زبان ترکی به شربت توت گفته می شود که پس از تمیزکردن توت و هنر کدبانوهای نمهیلی و پخت آن به شربتی گوارا تبدیل می شود)

شغل بیشتر اهالی روستای نمهیل کشاورزی و باغداری بوده که در سال 1393 این کشاورزان متحمل خسارات فراوانی در حوزه میوه‌های سردرختی شدند که انشالله امسال با عنایت خداوند محصولات آسیبی ندیده و مردم شهرستان خلخال و استان های همجوار از نعمات خدادادی بیشتر بهره خواهند برد.

به گزارش ازناو میوه توت در شهرستان خلخال فقط در روستای نمهیل و چند روستای خورش رستم یافت می شود که انحصار برداشت عمده این محصول در روستای نمهیل هشجین است و در سایر مناطق خلخال این محصول رویشی ندارد.

باغات زیبا و طبیعت گردشگری روستای نمهیل منتظر قدوم شما هموطنان است برای دیدن این زیبایی ها در برنامه‌ریزیهای سفر حتما بخش خورش رستم خلخال در اولویت سفر قرار دهید.

در سفر به روستای نمهیل خورش رستم در دیدار با خانواده ها و کشاورزان کسی را در این ماه از سال بیکار ندیدیم و در کنار تلاش مردان خانواده و زنان نمهیلی هم پا به پای مردان در باغات مشغول برداشت محصول توت بودند.

همچنین برداشت محصول توت با سایر میوه ها فرق کرده و به علت کوچک بودن میوه های درخت توت باید پارچه ای به اندازه دو برابر درخت به صورت مربعی توسط زنان روستا دوخته می شود که هنگام برداشت در زیر ردخت توسط چند نفر نگه داشته می شود و چند نفر نیز با تکان شاخه های درخت این محصول را برداشت می نمایند.

به گزارش خبرنگار ازناو، آغاز برداشت میوه توت در روستای نمهیل باعث شده که روزانه بیش از 300 نفر به صورت مستقیم اشتغال یافته و 500 نفر نیز به صورت غیر مستقیم و فصلی به فعالیت‌های فروش و حمل و بازاریابی مشغول باشند.

در گزارش‌های ارسالی خبرگزاری‌ها در روزهای گذشته از برداشت توت از روستای نمهیل خورش رستم این محصول به اسم شهر خلخال درج شده بود که به دلیل سردسیر بودن شهر خلخال امکان رویش این محصول در خود شهر خلخال و بخش مرکزی وجود ندارد و لازم است اصحاب رسانه و خبرنگاران با در نظرگرفتن استعدادها و ظرفیت‌های هر منطقه اخبار محصولات تولیدی و کشاورزی را به اسم همان منطقه انعکاس دهند و نه به اسم سایر مناطق، امیدواریم دوستان اخلاق رسانه ای رعایت کنند.

تصاویری زیبا از برداشت توت در روستای نمهیل خورش رستم را نظاره گر باشید.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

دردنامه خورش رستم

بنام خدا نماینده محترم جناب آقای دکتر بشیر خالقی ، مسئولین منطقه و استان شرح دردنامه خورش رستم فراموش شده به مرکزیت شهر هشجین پس از گذشت 38 سال از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی سخنی با نماینده محترم جناب آقای دکتر بشیر خالقی ، مسئولین منطقه و استان در حاشیه رودخانه خروشان قزل اوزن و مشرف به کوه آق داغ ، منطقه ای کوهستانی، بکر و سرشار از منابع خدادی بنام خورش رستم وجود دارد. اینجا مردمانی نجیب و بی ادعا و کم توقع با دلی پرخون (از بیعدالتی هایی که در حق این بخش فراموش شده صورت گرفته ) ولی صبور و تلاشگر و فداکار، روزگار رابه سختی وبا مشقت فراوان سپری می کنند . اکنون در اوائل شروع بکار دولت دوزادهم دولت تدبیر و امید ، منطقه خورش رستم خلخال هنوز هم از کمترین امکانات رفاهی وبهداشتی و ارتباطی بهره مند نگردیده است. این ملت مظلوم همان مردمانی که درراه انقلاب ، وطن و آزادی و دفاع مقدس صدها شهید و مجروح و اسیر تقدیم نمودند و علیرغم فقر و تهیدستی بدون کوچکترین توقعی کمکهای قابل توجهی به جبهه های جنگ نمودند. در زمان جنگ تحمیلی از ۱۱۵شهید در خورش رستم ( ۸۵ شهید فقط در شهرهشجین) و چندین جاویدالاثر تقدیم انقلاب شد و از ۷ نفر سردار شهید شهرستان خلخال۵ شهید خورش رستمی هستند. در عرصه علم و دانش و تداوم استقلال ملی به دنام هایی چون پرفسور مولایی ، دکتر گودرزصادقی ، دکتر توکلی، دکتر آقایی، دکتر مظفری، دکتر غفاری و مهندس عراقی ، مهندس رمضانی و… برمی خوریم . حال منطقه ای با چنین گذشت و فداکاری و دارای افراد فرهیخته و دانشمند و عقبه تاریخی به عنوان محروم ترین، مهاجرفرست ترین و گمنام ترین و نهایتا فراموش شده ترین منطقه استان اردبیل گردیده است بطوریکه از ۳۶هزار نفرجمعیت قبل از انقلاب، اکنون حدود ١٢ هزارنفر باقي مانده است .و این یک هشدار جدی برای مسئولین میباشد. مسایل و مشکلات این مناطق با مدیریت صحیح و با کمترین هزینه قابل حل میباشد ولی افسوس بدلیل ضعف و عدم انگیزه و تجربه کافی مدیران و مسئولین نه تنها مشکلی برطرف نمیشود بلکه روز به روز شاهد پسرفت منطقه و مهاجرت از منطقه به سوی شهرهای مرکزی و بزرگ و نهایتا با کاهش شدید جمعیت روبرو هستیم. پس ازگذشت 38 سال از پیروزی انقلاب اسلامی هشجین و روستاهای تابعه بخش خورشرستم نه آب آشامیدنی سالم دارد و نه ازراه ارتباطی  مناسب برخوردار هست نه امکانات اشتغال جوانان فراهم هست نه وضع  امکانات بهداشت و درمان مناسبی هست . هیچ گونه سرمایه گذاری دولتی در این منطقه انجام  نشده است تااز مهاجرت جوانان این منطقه جلوگیری شود. آمارهای قابل تاملی در این زمینه وجود داردکه در ذیل به چند نمونه بطور خلاصه اشاره می گردد. به امید اینکه با تدبیر نماینده محترم و با همکاری مسئولین اجرایی منطقه و استان ، در مدت نمایندگی شاهد رفع شدن مشکلات و تنگناهای زیر باشیم . 1 - راههای ارتباطی هرچند هشجین و خورشرستم مشکلات زیادی ...