رفتن به بالا

وب سایت اطلاع رسانی شهر هشجین

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷
  • الثلاثاء ۴ ربيع أول ۱۴۴۰
  • 2018 Tuesday 13 November

نماینده مردم خلخال و کوثر درمجلس گفت: جشنواره‌های محلی، معرف فرهنگ بومی و سنتی منطقه هستند. به گزارش آق داغ، جلیل جعفری‌بنه‌خلخال صبح امروز در حاشیه بازدید از استخر پرورش ماهی در تفرجگاه ازناو خلخال در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اردبیل اظهار کرد: برگزاری هر جشنواره فرهنگی آیین‌ها و رسم‌های هر منطقه و شهرستان […]

o_f670b66aنماینده مردم خلخال و کوثر درمجلس گفت: جشنواره‌های محلی، معرف فرهنگ بومی و سنتی منطقه هستند.

به گزارش آق داغ، جلیل جعفری‌بنه‌خلخال صبح امروز در حاشیه بازدید از استخر پرورش ماهی در تفرجگاه ازناو خلخال در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اردبیل اظهار کرد: برگزاری هر جشنواره فرهنگی آیین‌ها و رسم‌های هر منطقه و شهرستان را به کشور معرفی می‌کند و ما امسال نیز امیدواریم شاهد برگزاری جشنواره‌های بیشتری در زمینه فرهنگی و هنری و صنایع دستی در شهرستان خلخال باشیم و جشنواره طبخ آبزیان نمونه‌ای زیبا از این نوع جشنواره‌ها بود که در کنار معرفی غذاهای مختلف آبزیان به معرفی یکی از نقاط گردشگری شهرستان خلخال یعنی تفرجگاه ازناو پرداخته شد.

جعفری با اشاره به اینکه شهرستان خلخال در جنوب استان واقع شده و در بخشی از جغرافیای این شهرستان آب و هوا گرم و مستعد برای پرورش ماهیان گرم‌آبی و در جنوبی‌ترین قسمت آن در مرکز شهر خلخال و بخش مرکزی استعداد برای پرورش ماهیان سردآبی وجود دارد، گفت: ما برای اشتغالزایی جوانان از خدمات و تسهیلات اداره کل شیلات استان حمایت می‌کنیم.

وی همچنین از خانواده‌ها خواست تا با پرهیز از مصرف غذاهای مضر و چرب و استفاده از پروتئین سفید در انواع ماهی‌ها سلامتی خانواده خود را تضمین کنند.

مدیرکل شیلات استان نیز در گفت‌‌وگو با خبرنگار فارس در اردبیل اظهار کرد: برنامه داریم تا با همکاری فرمانداری شهرستان حتی از کمترین فضا برای استفاده در حوزه پرورش ماهیان سردآبی استفاده شود.

میرآرمان واعظی افزود: مزیت‌های استفاده از ماهی از سایر پروتئین‌ها به دلیل داشتن ترکیبات غذایی مفید بالاتر بوده و در مقایسه با مصرف سایر پروتئین‌ها می‌توان گفت ماهی یک نوع غذای مقوی برای خانواده در سبد خانوار است.

این مسئول محیط جغرافیایی خلخال را با اقلیم و تنوع آب و هوایی آن مناسب برای توسعه این صنعت عنوان کرد و گفت: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده انتظار می‌رود که خلخال به عنوان یکی از قطب‌های پرورش ماهیان سردآبی در استان تبدیل شود.

مدیرکل شیلات استان اظهار داشت: با توجه به شرایط تولید بچه ماهی در استان برای مزرعه‌های پرورش ماهی دیگر هزینه‌های خرید از مراکز دور وجود ندارد و با طی مسافت کوتاه‌تری به مرکز استان بچه‌های به تعداد فراوان و میزان لازم در اختیار صاحبان مزرعه قرار می‌گیرد.

واعظی از مکان‌یابی جدید در حوزه شهرستان خلخال و کوثر خبر داد و گفت: در مکان‌یابی‌های جدید رودخانه قزل‌اوزن در بخش خورش رستم به دلیل جاری بودن بیش از 120 کیلومتر در حوزه شهرستان خلخال و رودخانه گیوی چای در شهرستان کوثر مورد ارزیابی و انتخاب قرار گرفته که به عنوان سایت‌های پرورش گرم‌آبی و سردآبی جنوب استان مطرح هستند.

وی ادامه داد: از نظر اقلیم شهرستان مشگین‌شهر، اردبیل، نیر، نمین، سرعین و گرمی برای تکثیر و پرورش ماهیان سردآبی و پارس‌آباد و بیله سوار برای ماهیان گرم آبی مناسب است و در شهرستان خلخال هر دو موقعیت به لحاظ آب‌ و هوای موجود، وجود دارد.

مدیرکل شیلات استان بیان کرد: ما تلاش می‌کنیم با معرفی پروتئین سفید در سبد غذایی خانوار در هر هفته حداقل دو بار مصرف سرانه را به 10 کیلو برای هر نفر برسانیم.

واعظی یکی از نیازهای اصلی برای پرورش ماهی را آب عنوان کرد و گفت: شهرستان خلخال از لحاظ این ماده اصلی برای پرورش بی‌نیاز است و منابع فراوانی آبی و رودخانه های خروشان  وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، در اولین جشنواره طبخ آبزیان استان که در شهرستان خلخال برگزار شد به ترتیب خانم‌ها لیلا شکارچی، پروانه ذبیحی و رباب امیدی مقام‌های اول تا سوم را به دست آوردند.

 

 

 

 

 

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

دردنامه خورش رستم

بنام خدا نماینده محترم جناب آقای دکتر بشیر خالقی ، مسئولین منطقه و استان شرح دردنامه خورش رستم فراموش شده به مرکزیت شهر هشجین پس از گذشت 38 سال از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی سخنی با نماینده محترم جناب آقای دکتر بشیر خالقی ، مسئولین منطقه و استان در حاشیه رودخانه خروشان قزل اوزن و مشرف به کوه آق داغ ، منطقه ای کوهستانی، بکر و سرشار از منابع خدادی بنام خورش رستم وجود دارد. اینجا مردمانی نجیب و بی ادعا و کم توقع با دلی پرخون (از بیعدالتی هایی که در حق این بخش فراموش شده صورت گرفته ) ولی صبور و تلاشگر و فداکار، روزگار رابه سختی وبا مشقت فراوان سپری می کنند . اکنون در اوائل شروع بکار دولت دوزادهم دولت تدبیر و امید ، منطقه خورش رستم خلخال هنوز هم از کمترین امکانات رفاهی وبهداشتی و ارتباطی بهره مند نگردیده است. این ملت مظلوم همان مردمانی که درراه انقلاب ، وطن و آزادی و دفاع مقدس صدها شهید و مجروح و اسیر تقدیم نمودند و علیرغم فقر و تهیدستی بدون کوچکترین توقعی کمکهای قابل توجهی به جبهه های جنگ نمودند. در زمان جنگ تحمیلی از ۱۱۵شهید در خورش رستم ( ۸۵ شهید فقط در شهرهشجین) و چندین جاویدالاثر تقدیم انقلاب شد و از ۷ نفر سردار شهید شهرستان خلخال۵ شهید خورش رستمی هستند. در عرصه علم و دانش و تداوم استقلال ملی به دنام هایی چون پرفسور مولایی ، دکتر گودرزصادقی ، دکتر توکلی، دکتر آقایی، دکتر مظفری، دکتر غفاری و مهندس عراقی ، مهندس رمضانی و… برمی خوریم . حال منطقه ای با چنین گذشت و فداکاری و دارای افراد فرهیخته و دانشمند و عقبه تاریخی به عنوان محروم ترین، مهاجرفرست ترین و گمنام ترین و نهایتا فراموش شده ترین منطقه استان اردبیل گردیده است بطوریکه از ۳۶هزار نفرجمعیت قبل از انقلاب، اکنون حدود ١٢ هزارنفر باقي مانده است .و این یک هشدار جدی برای مسئولین میباشد. مسایل و مشکلات این مناطق با مدیریت صحیح و با کمترین هزینه قابل حل میباشد ولی افسوس بدلیل ضعف و عدم انگیزه و تجربه کافی مدیران و مسئولین نه تنها مشکلی برطرف نمیشود بلکه روز به روز شاهد پسرفت منطقه و مهاجرت از منطقه به سوی شهرهای مرکزی و بزرگ و نهایتا با کاهش شدید جمعیت روبرو هستیم. پس ازگذشت 38 سال از پیروزی انقلاب اسلامی هشجین و روستاهای تابعه بخش خورشرستم نه آب آشامیدنی سالم دارد و نه ازراه ارتباطی  مناسب برخوردار هست نه امکانات اشتغال جوانان فراهم هست نه وضع  امکانات بهداشت و درمان مناسبی هست . هیچ گونه سرمایه گذاری دولتی در این منطقه انجام  نشده است تااز مهاجرت جوانان این منطقه جلوگیری شود. آمارهای قابل تاملی در این زمینه وجود داردکه در ذیل به چند نمونه بطور خلاصه اشاره می گردد. به امید اینکه با تدبیر نماینده محترم و با همکاری مسئولین اجرایی منطقه و استان ، در مدت نمایندگی شاهد رفع شدن مشکلات و تنگناهای زیر باشیم . 1 - راههای ارتباطی هرچند هشجین و خورشرستم مشکلات زیادی ...