جشنواره‌های محلی، معرف فرهنگ بومی و سنتی منطقه هستند

o_f670b66aنماینده مردم خلخال و کوثر درمجلس گفت: جشنواره‌های محلی، معرف فرهنگ بومی و سنتی منطقه هستند.

به گزارش آق داغ، جلیل جعفری‌بنه‌خلخال صبح امروز در حاشیه بازدید از استخر پرورش ماهی در تفرجگاه ازناو خلخال در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اردبیل اظهار کرد: برگزاری هر جشنواره فرهنگی آیین‌ها و رسم‌های هر منطقه و شهرستان را به کشور معرفی می‌کند و ما امسال نیز امیدواریم شاهد برگزاری جشنواره‌های بیشتری در زمینه فرهنگی و هنری و صنایع دستی در شهرستان خلخال باشیم و جشنواره طبخ آبزیان نمونه‌ای زیبا از این نوع جشنواره‌ها بود که در کنار معرفی غذاهای مختلف آبزیان به معرفی یکی از نقاط گردشگری شهرستان خلخال یعنی تفرجگاه ازناو پرداخته شد.

جعفری با اشاره به اینکه شهرستان خلخال در جنوب استان واقع شده و در بخشی از جغرافیای این شهرستان آب و هوا گرم و مستعد برای پرورش ماهیان گرم‌آبی و در جنوبی‌ترین قسمت آن در مرکز شهر خلخال و بخش مرکزی استعداد برای پرورش ماهیان سردآبی وجود دارد، گفت: ما برای اشتغالزایی جوانان از خدمات و تسهیلات اداره کل شیلات استان حمایت می‌کنیم.

وی همچنین از خانواده‌ها خواست تا با پرهیز از مصرف غذاهای مضر و چرب و استفاده از پروتئین سفید در انواع ماهی‌ها سلامتی خانواده خود را تضمین کنند.

مدیرکل شیلات استان نیز در گفت‌‌وگو با خبرنگار فارس در اردبیل اظهار کرد: برنامه داریم تا با همکاری فرمانداری شهرستان حتی از کمترین فضا برای استفاده در حوزه پرورش ماهیان سردآبی استفاده شود.

میرآرمان واعظی افزود: مزیت‌های استفاده از ماهی از سایر پروتئین‌ها به دلیل داشتن ترکیبات غذایی مفید بالاتر بوده و در مقایسه با مصرف سایر پروتئین‌ها می‌توان گفت ماهی یک نوع غذای مقوی برای خانواده در سبد خانوار است.

این مسئول محیط جغرافیایی خلخال را با اقلیم و تنوع آب و هوایی آن مناسب برای توسعه این صنعت عنوان کرد و گفت: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده انتظار می‌رود که خلخال به عنوان یکی از قطب‌های پرورش ماهیان سردآبی در استان تبدیل شود.

مدیرکل شیلات استان اظهار داشت: با توجه به شرایط تولید بچه ماهی در استان برای مزرعه‌های پرورش ماهی دیگر هزینه‌های خرید از مراکز دور وجود ندارد و با طی مسافت کوتاه‌تری به مرکز استان بچه‌های به تعداد فراوان و میزان لازم در اختیار صاحبان مزرعه قرار می‌گیرد.

واعظی از مکان‌یابی جدید در حوزه شهرستان خلخال و کوثر خبر داد و گفت: در مکان‌یابی‌های جدید رودخانه قزل‌اوزن در بخش خورش رستم به دلیل جاری بودن بیش از 120 کیلومتر در حوزه شهرستان خلخال و رودخانه گیوی چای در شهرستان کوثر مورد ارزیابی و انتخاب قرار گرفته که به عنوان سایت‌های پرورش گرم‌آبی و سردآبی جنوب استان مطرح هستند.

وی ادامه داد: از نظر اقلیم شهرستان مشگین‌شهر، اردبیل، نیر، نمین، سرعین و گرمی برای تکثیر و پرورش ماهیان سردآبی و پارس‌آباد و بیله سوار برای ماهیان گرم آبی مناسب است و در شهرستان خلخال هر دو موقعیت به لحاظ آب‌ و هوای موجود، وجود دارد.

مدیرکل شیلات استان بیان کرد: ما تلاش می‌کنیم با معرفی پروتئین سفید در سبد غذایی خانوار در هر هفته حداقل دو بار مصرف سرانه را به 10 کیلو برای هر نفر برسانیم.

واعظی یکی از نیازهای اصلی برای پرورش ماهی را آب عنوان کرد و گفت: شهرستان خلخال از لحاظ این ماده اصلی برای پرورش بی‌نیاز است و منابع فراوانی آبی و رودخانه های خروشان  وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، در اولین جشنواره طبخ آبزیان استان که در شهرستان خلخال برگزار شد به ترتیب خانم‌ها لیلا شکارچی، پروانه ذبیحی و رباب امیدی مقام‌های اول تا سوم را به دست آوردند.

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *